Évről-évre ebben az időszakban Magyarország felsőoktatási felvételi lázban ég! Mintegy 106 000 fiatal várja ebben az évben július végén a ponthúzást, mely meghatározza életük elkövetkező éveit.
A 100 adható többletpont tanulmányi, nyelvi, sport többletteljesítményért, különböző esélyegyenlőségi szempontok alapján, de szakirányú OKJ-s szakképesítéssel is szerezhető. A felvi.hu egy hasznos áttekintő táblázatot is közzétett a többletpontok rendszeréről.
Kezdjük azzal, mi is az, az OKJ?
Az OKJ, az Országos Képzési Jegyzékben szereplő szakképesítés rövidített elnevezése. Az OKJ-s képzések praktikusan felnőttképzésben, rugalmas időbeosztás mellett, akár távoktatásos formában, viszonylag rövid képzési idő mellett elvégezhetőek. Az OKJ-s szakképesítések birtokában jogosulttá válunk meghatározott munkakörök betöltésére hazánkban, de akár külföldön is.
Milyen esetekben számítható be az OKJ-s szakképesítés?
Az OKJ-s képzés akkor számítható be, ha az felsőfokú vagy emeltszintű szakképesítésnek felel meg.
Ez a gyakorlatban az alábbiakat jelenti:
(forrás: felvi.hu)
Honnan tudhatom, hogy az OKJ-s szakképesítésem a választott szakom szakirányának megfelelő-e?
A Felsőoktatási felvételi tájékoztató – 2017 6. sz. táblázata megfelelteti az OKJ képzések szakmacsoportjait a felsőoktatási tanulmányterületekkel.
Több ilyen OKJ-s szakképesítéssel is rendelkezem. Mindegyik beszámítható?
Nem. Legfeljebb egy, 1993 után szerzett, az OKJ-ben szereplő, emelt szintű (54-es vagy 55-ös szakma számú) szakképesítésért adható 32 többletpont.
Szuper! Ha a fentiek teljesülnek, automatikusan jár a 32 pont?
Az adható 32 többletpont akkor járhat, ha az adott képzési területen képzést meghirdető felsőoktatási intézmények közösen a többletpont megadásáról döntöttek. Erről, a Felvételi tájékoztató 1. számú táblázatában olvashatunk részletesen.
Vegyünk egy konkrét példát!
Pénzügyi-számviteli ügyintéző szakképesítést igazoló bizonyítvánnyal rendelkezünk, vagy azt szeretnénk tanulni.
Pénzügy és számvitel szakon akarunk továbbtanulni, a Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi Számvitel Karán (BGE-PSZK), magyar nyelven, alap, nappali, államilag támogatott képzésen.
A ponthatár ebben az esetben: 450.
A pénzügyi-számviteli ügyintéző képzés OKJ száma: 54 344 01; tehát, emelt szintű szakképesítés. A képzés a közgazdaság szakmacsoportba tartozik, ami a gazdaságtudományokképzési területtel feleltethető meg.
A BGE-PSZK pénzügy és számvitel (magyar nyelven) A N Á szak szakleírása szerint, a képzési területe: gazdaságtudomány. Ennek is megfelel.
(forrás: felvi.hu)
A Felsőoktatási felvételi tájékoztató – 2017 alapján, a Gazdálkodástudományok képzési területen, az 1993 után szerzett, az Országos Képzési Jegyzékben szereplő emelt szintű vagy felsőfokú szakképesítésért, a hatályos jogszabályok szerint szakiránynak megfelelő továbbtanulás esetén a 32 többletpont megadható.
(forrás: felvi.hu)
A BGE-PSZK pénzügy és számvitel (magyar nyelven) A N Á szakleírását ellenőrizve olvashatjuk, hogy a 32 többletpont jár a példa alapján.
Ha marad bennünk még bizonytalanság, érdemes a választott szakot indító felsőoktatási intézményének felvételi ügyekkel foglalkozó munkatársaihoz fordulni.
(forrás: felvi.hu)
Lecsúsztam a választott szakomról. Mit tegyek?
Nem kell elkeseredni! Fogd fel lehetőségként az adott helyzetet! Kaptál egy évet, hogy átgondold a továbbtanulásod, bővítsd az ismereteidet. Szerezz szakképesítést, hajts rá a többletpontokra!
Az alábbi táblázatban összegyűjtöttük, hogy az adott szakok esetében, melyik nálunk elvégezhető OKJ képzésért járhat többletpont.
Most érettségiztél? A táblázatban külön jelöltük azokat a képzéseket, amelyek érettségi végzettséggel is megkezdhetőek.
Ne várj holnapig, jelentkezz még ma ősszel induló képzéseinkre! A Perfekt jelen van az ország minden megyéjében, a részletekért kattints a választott képzésre!
A TUDÁS A LEGJOBB BEFEKTETÉS. Ebben pont a PERFEKT lesz segítségedre.
(a táblázat csak az alap, illetve osztatlan szakok, nappali, államilag finanszírozott szakokat tartalmazza)