KÉPZÉSI PROGRAM
CSALÁDELLÁTÓ KÉPZÉSÜNK CÉLJA ...
olyan naprakész, gyakorlati tudással rendelkező szakemberek képzése, akik képesek a családok háztartási feladatainak elvégezni, szervezni, felügyelni. Képesek egyéneknek, családok és közösségek tagjainak mindennapi életük viteléhez segítséget nyújtani.
A CSALÁDELLÁTÓ ...
a képzés során megszerezhető kompetenciák birtokában képes lesz:
- Kiválasztani és használni a munkafeladatai ellátásához a szükséges szerszámokat, kézi és gépi eszközöket, berendezéseket.
- Napi feladatok végzése során gondoskodni a rend fenntartásáról, az eszközök, élelmiszerek, vegyszerek stb. szakszerű használatáról, biztonságos tárolásáról.
- A tevékenység végzéséhez szükséges, előírt védőfelszereléseket következetesen használni és megkövetelni az egyéni védőfelszerelések rendszeres használatát.
- Részt venni a zöldségtermesztés munkáiban (vetés, palántanevelés, palántázás, termesztés, betakarítás) és a ház körüli virágok, zöld felületek kezelésében, gondozásában.
- Részt venni a gyümölcs- és szőlőtermesztés gondozási, ápolási, betakarítási feladataiban.
- Megfigyelni a hobby- és haszonállatok magatartását, viselkedését, elvégezni az állatgondozás napi feladatait.
- Elvégezni a mindennapi és az időszakos takarítási, fertőtlenítési feladatokat, a lakás teljes területén. Végrehajtani az alsó és felső ruházat és egyéb textíliák tisztítását, vasalását.
- Elvégezni a ház/lakás/lakótér környezetében az aktuális munkákat (lakó-, haszon- és hobbykertek, játszóhelyek, parkok, utak, medencék, szabadtéri tűzhelyek, állattartó épületek, egyéb helyiségek, tárolók stb.).
- A helyi szokások, lehetőségek figyelembevételével felkészülni a kert/szabadtér berendezéseinek kialakításához.
- Távolságot, területet mérni, összeállítani a megadott hígításnak megfelelően a tisztító, fertőtlenítő folyadékokat.
- Ételkészítéshez kiválasztani az alapanyagokat, szükséges eszközöket, gépeket, kézi szerszámokat, elvégezni az előkészítő műveleteket.
- A kiválasztott receptek alapján az adott ételek készítéshez előírt, javasolt alapanyagokat, előkészíteni és összeállítani az ételt.
- Kiszámolni és kimérni az ételek készítéséhez szükséges mennyiségeket.
- Konyhatechnológiai alapműveleteket végezni (előkészít, elkészít, befejez, kiegészít: süt, főz, párol, pirít, grillez). Egyszerűbb ételeket főz.
- Általános hidegkonyhai feladatokat ellátni: reggelit, tízórait, uzsonnát, hideg vacsorát készít.
- 2-6 személyre megteríteni, három fogasos meleg étkezés, vagy hidegtálas vendéglátáshoz. Fogadni a vendéget, ismertetni és felszolgálni az ételt, hozzá illő italt kínálni.
- Üzleti partnerek, vásárlók fogadását előkészíteni.
- Szervezni a gyermekek programjait (tanulmányok, szabadidő, játék). Ellátni a gyermekek gondozásával járó alapvető feladatokat, segíteni a kisgyermekek fejlődését.
- Szakszerűen és biztonságosan használni az ápolás, felnőtt gondozás eszközeit, figyelni az egészségre jellemző tüneteket (légzés, pulzus, láz, vérnyomás, súly, vércukor ellenőrzés).
- Baleset, sérülés, rosszullét esetén elsősegélyben részesíteni a rászorulót, szükség esetén értesíteni a mentőket, a hatóságokat.
- Folyamatosan figyelni a mindennapi és az időszaki tevékenységhez szükséges készleteket, a vásárlásokat nyilvántartani, a hiányt pótolni, a minőségi ellenőrzést elvégezni.
- Szervezni a család ellátásához szükséges napi feladatokat.
- Önállóan készíteni szövegszerkesztő programmal leveleket, információkat tartalmazó táblázatokat. A megszerezni információkat, számítógép felhasználásával rendszerezni.
MIÉRT A PERFEKT A LEGJOBB VÁLASZTÁS?
- Több évtizedes képzés- és vizsgaszervezési tapasztalattal rendelkezünk.
- Évente közel tizenötezer résztvevő veszi igénybe szolgáltatásainkat és a megszerzett tudással sikeres vizsgát tesznek.
- Oktatóink nagyszerűen felkészült, kiváló gyakorlati szakemberek, akik digitális oktatási módszerek alkalmazásával a sikeres vizsgafelkészítésen túl a szakmai munkában is azonnal hasznosítható tudást adnak át.
- Ügyfélszolgálatainkon országszerte segítőkész, szakmailag felkészült munkatársaink fogadják Önt.
- A felkészülést szakkönyvekkel, e-learning tananyagokkal, konzultációs lehetőségekkel támogatjuk.
Hiszünk abban, hogy A TUDÁS A LEGJOBB BEFEKTETÉS!
SZAKKÉPESÍTÉSSEL ELLÁTHATÓ LEGJELLEMZŐBB MUNKATERÜLET VAGY MUNKAKÖR
A szakképesítésre felkészítő szakmai képzés legfontosabb feladata - elsősorban a vidéki környezetben, mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó - résztvevők számára korszerű ismeretanyag nyújtása a családok háztartásának vezetése, a család tagjainak gondozása, a ház körüli tevékenységek végzése minél magasabb minőségű tevékenységek ellátása érdekében. A Család-ellátó feladatai sokrétűek: segíti a gyermek ellátását, testi, szellemi fejlődését, óvodai-, iskolai munkáját, az ellátásra szoruló betegek és idősek életviteléhez segítséget nyújt, alapgondozási és személyi segítő (fürdetés, öltöztetés, ágyazás, étkeztetés) feladatokat lát el. Végzi a mindennapi háztartási munkákat (takarítás, mosás, vasalás, bevásárlás, főzés), közreműködik a család kulturált, egészséges étkeztetésében (ételt készít, tárol, terít, mosogat). Figyel a vegyszerekkel, tisztító-szerekkel, gyógyszerekkel, élelmiszerekkel kapcsolatos előírások betartására, a lakás és a környezetének higiéniájára. Gondozza a kertet, a ház körüli hobby és haszonállatokat, zöldséget és virágot termel, gyűjti és szelektíven kezeli a keletkező hulladékot. Személyesen és infokommunikációs eszközökkel kapcsolatot épít és tart fenn, együttműködik a családsegítővel, a gyermekvédelmi-, egészségügyi- és szociális szolgálattal.
A végzett családellátó gyakorlati felkészültsége alapján képes a saját és idegen családok háztartási feladatainak szervezésére, felügyeletére, részfeladatainak elvégzésére, egyéneknek, családok, közösségek tagjainak mindennapi életük viteléhez segítséget nyújtani. Folyamatosan képezi magát, hogy naprakész ismeretei legyenek a családellátással kapcsolatos tevékenység minden területén.
A KÉPZÉSRŐL
A képzésbe való bekapcsolódás és részvétel feltételei:
iskolai előképzettséghez nem kötött;
egészségügyi alkalmasság szükséges
A tervezett képzési idő: 320 óra
A KÉPZÉS TANANYAGEGYSÉGEI:
A tananyagegység célja, hogy a képzésben résztvevő a tananyagegység eredményes teljesítésével képes legyen
- megismerni a család szükségleteinek kielégítését segítő konyhakert és lakókert művelési teendőit, a házkörüli állattartás feladatait, a megtermelt áruk kezelésének, tárolásának és elsődleges feldolgozásának módjait, képes legyen a növénytermesztési és az alapvető állatgondozási feladatokat önállóan végezni.
A tananyagegység célja, hogy a képzésben résztvevő a tananyagegység eredményes teljesítésével képes legyen
- önállóan végezni lakókörnyezet gondozási, takarítási és karbantartási feladatait.
A tananyagegység célja, hogy a képzésben résztvevő a tananyagegység eredményes teljesítésével képes legyen
- megismerni az élelmiszerek főbb csoportjait, jellemzőit, képes legyen egyszerűbb ételeket elkészíteni, felszolgálni.
A tananyagegység célja, hogy a képzésben résztvevő a tananyagegység eredményes teljesítésével képes legyen
- a gyermekek, családtagok gondozási, ápolási feladatait végezni, szükség esetén elsősegélyt nyújtani.
A KÉPZÉSBEN RÉSZT VEVŐ TELJESÍTMÉNYÉT ÉRTÉKELŐ RENDSZER LEÍRÁSA
A tanítási-tanulási folyamat végén tananyagegységenként kerül sor a képzésben résztvevők tanulási eredményének mérésére és értékelésére a Perfekt által kijelölt időpontban és helyszínen.
Az értékelés megfelelt és nem megfelelt minősítésű.
Amennyiben a tananyagegységek tanulási eredményének mérése megfelelt minősítésű, a Perfekt tanúsítványt állít ki a képzésben részt vevő részére.
A tanúsítvány a képesítő vizsgára bocsátás feltétele.
A tanúsítvány kiadásának feltételei:
- a képzésben résztvevő hiányzása tananyagegységenként nem haladja meg a minimális óraszám 20 %-át,
- a képzésben résztvevő a tanulási eredmények mérésére szolgáló, a tananyagegységek szakmai követelményeinek mérését külön-külön minimum 40 %-os szinten teljesítette.
KÉPESÍTŐ VIZSGA
Szakmai képzéshez kapcsolódó, szakképesítés megszerzésére irányuló képesítő vizsgát akkreditált vizsgaközpont szervezhet.
A képesítő vizsga írásbeli és projektfeladatból áll, a sikeres vizsgát követően a vizsgázó államilag elismert képesítő bizonyítványt szerezhet.
A képesítő vizsga részletes leírása:
A https://szakkepesites.ikk.hu/ oldalon található programkövetelmény alapján.
TOVÁBBTANULÁSI LEHETŐSÉG
KAPCSOLÓDÓ KÉPZÉSEK